Kalkiniø apnašø susidarymas ant ávairiø buitiniø prietaisø: virduliø, lygintuvø su garais, skalbimo mašinø, indaploviø ir kt. yra didelë problema, iškylanti naudojant vandená iš centralizuotø vandens tiekimo tinklø. Pagrindinë šios problemos prieþastis yra vadinamasis kietas vanduo.
Kietas vanduo. Kas tai?
Kietu vandeniu vadiname toká, kuriame yra didelis kalcio ir magnio druskø kiekis, susikaupiantis poþeminiam vandeniui skverbiantis iš giluminiø grunto sluoksniø á paviršinius þemës sluoksnius. Taèiau kai kuriø kalcio ar magnio druskø buvimas vandenyje nëra labai þalingas kalkiniø apnašø susidarymo ant ávairiø paviršiø poþiûriu.
Vanduo bûna kietas tuomet, kai jame yra kalcio, magnio chlorido ir sulfato druskø, taèiau šiuo atveju kalkinës apnašos nesusidaro. Kenksmingiausias yra kalcio karbonatas, dël kurio, virinant vandená, ant prietaiso sieneliø formuojasi kalkiniø nuosëdø sluoksnis. Taèiau jei prieš virimà vandená ápilsime á indà ir paliksime tam tikram laikui, minëtosios kalcio druskos nusës indo dugne. Verdant toká nusistovëjusá vandená, apnašø susiformuos gerokai maþiau.
Specialistai gali išmatuoti konkretø vandenyje esanèiø minëtøjø druskø kieká ir ávertinti, ar vanduo yra kietas, ar minkštas. Taèiau neverta gaišti laiko ir leisti pinigø, jei matote, jog paviršiai, turintys pakankamai ilgà tiesioginá kontaktà su vandentiekio vandeniu, yra padengti kalkëmis ar kitokiomis apnašomis. Šiuo atveju vertëtø surinkti visà reikiamà informacijà apie vandens valymo priemones ir vienà jø kuo skubiau ásigyti, nes kalkiniø apnašø susidarymas ant ávairiø paviršiø daro tik neigiamà átakà mûsø gyvenimo kokybei.
Kalkinës apnašos maþina gyvenimo komfortà...
Dël kalkiniø apnašø sluoksnio susiformavimo ant minëtøjø buitiniø prietaisø vidiniø sieneliø, kaitinimo elementø ir kitø darbiniø detaliø iškyla daug nepatogumø. Pagrindiniai jø yra šie:
• Paviršiai atrodo neestetiškai. Valydami susidariusias apnašas ant ávairiø santechnikos paviršiø (kriaukliø, kranø, voniø, dušo kabinos sieneliø, vonios plyteliø ir pan.), eikvojame papildomas darbo sànaudas. Be to, gali iškilti tokiø problemø, apie kurias net nesapnavome... Pavyzdþiui, pamodeliuokime paprastà situacijà, kurioje temai apie kalkiniø apnašø susidarymà, atrodo, neturëtø likti vietos. Mûsø bûsto interjeras tenkina visus mados ir dizaino reikalavimus, viskas yra nepriekaištingai sutvarkyta. Nutarëme praleisti romantiškà vakarà namuose bei išgerti tauræ putojanèio vyno, bet staiga mûsø planas suþlunga. Paimame paèias graþiausias, naudojamas tik ypatingoms progoms taures ir pastebime, jog laikas jose sukaupë nemaþai dulkiø. Paskubomis jas išplauname ir, patrynæ sausa šluoste, pastatome ant stalo. Viskas paruošta, pilame vynà! Ir staiga pasijuntame nejaukiai: tolerantiškas draugas tyli, o þvakës liepsna išryškina baltas dëmes ant turëjusiø spindëti tauriø...
• Prietaisai sunaudoja daugiau elektros energijos. Ávairiuose literatûros šaltiniuose teigiama, kad vandens šildymo efektyvumas, priklausomai nuo šildymo prietaisø rûšies, gali sumaþëti nuo 20 iki 30 proc. (šildant dujiniais prietaisais, energijos nuostoliai yra didesni nei šildant elektriniais prietaisais).
• Prietaisai daþniau genda. Jei prietaisas buvo naudojamas be specialiø vandens minkštinimo priemoniø, galime prarasti galimybæ pasinaudoti gamintojo suteikiamomis remonto paslaugomis prietaiso eksploatavimo garantiniu laikotarpiu. Be to, uþsikemša vamzdþiai, filtrai, sklendës, siurbliai, susidëvi tarpinës, ir dël to padidëja ávairiø vandentiekio ir šildymo sistemø avarijø tikimybë.
• Prastesnë skalbimo kokybë. Dël vandentiekyje esanèiø druskø ant skalbimo mašinos kaitinimo elementø formuojasi kalkinës apnašos. Dël to sunaudojamas didesnis skalbimo priemoniø kiekis (jei norime paèios geriausios skalbiniø kokybës), ir padidëja elektros energijos sànaudos ar atsiranda rimtas skalbimo mašinos gedimas. Šarminës skalbimo priemonës prasèiau putoja. Be to, skalbiniai bûna kietesni ir pilkesni. Kalcio ir magnio druskos gali bûti neutralizuojamos fosfatais ir kitomis vandená minkštinanèiomis priemonëmis. Fosfatai ne tik suminkština vandená, bet ir padidina skalbimo priemoniø efektyvumà. Kai kuriose skalbimo priemonëse jau bûna specialiø priemoniø, minkštinanèiø vandená, ir skalbiant jø papildomai dëti nereikia.
• Kenkiame savo sveikatai. Þala mûsø organizmui gali bûti daroma ne tik paèia paprasèiausia prasme, t. y. kasdien vartojant geriamàjá vandená. Nemaþai kenkiame ir didþiausiam savo organizmo organui – odai. Prausiantis kietu vandeniu, oda tampa sausesnë, šiurkštesnë, gali bûti uþkemšamos odos poros. Be to, kiekviena moteris þino, jog išplauti kietu vandeniu plaukai neblizga, yra sunkiai šukuojami ir šiurkštûs.
Kokiomis priemonëmis galima „suminkštinti“ vandená?
Yra du pagrindiniai prevenciniø vandens minkštinimo priemoniø tipai:
• Specialûs filtrai. Jie tinka ávairiems tikslams, taip pat ir geriamajam vandeniui minkštinti.
Filtro pasirinkimà lemia skirtingi vartotojo poreikiai ir vartojamo vandens kokybë. Jeigu nesame itin reiklûs ir vartojamas vanduo yra gana kokybiškas, galime valyti tik tà vandená, kurá vartojame maistui ruošti. Tuomet pakanka ásigyti mobilius filtrus–àsotëlius. Taip sutaupysime materialines sànaudas filtro instaliacijai ir pagal poreikius galësime keisti filtro buvimo vietà. Taèiau jeigu esame ypaè reiklûs ne tik savo sveikatai, bet ir labai uþsiëmæ ir dël to daþnai pamirštame smulkius buities rûpesèius (pvz., reguliariai keisti filtro–àsotëlio kasetæ), vertiname idealià tvarkà namuose ir keliame ypatingus reikalavimus asmens higienai, tuomet geriau pasirinkti stacionarø vandens valymo filtrà.
Yra gamintojø, kurie giriasi gaminantys automatinius filtrus, kuriuos kartà sumontavus, nebereikia keisti visà gyvenimà. Tokiu atveju galima sau leisti negalvoti apie pinigëlius, iškeliausianèius iš mûsø piniginës, ir pasirinkti patá moderniausià filtrà. Be to, naujosios kartos elektroniniai vandens valymo árenginiai suminkština vandená, taèiau jo sudëtyje išsaugo fiziologiniam organizmo funkcionavimui reikalingus elementus: kalcá ir magná, naikina vandens bakterijas, uþkerta kelià metaliniø paviršiø korozijai. Šiais filtrais išvalytu vandeniu laistomi augalai geriau auga ir t. t. Virinant vandená elektromagnetiniu bûdu, nesusiformuoja nuoviros ir netgi gali bûti suskaidytas anksèiau susidaræs kalkiniø apnašø sluoksnis.
Filtro rûšis
|
Tvirtinimo vieta
|
Filtravimo greitis, l/min.
|
Kitos ypatybës
|
Stacionarûs (prijungti prie vandentiekio sistemos)
|
ant maišytuvo
|
0,5–2,8
|
Jungiami prie maišytuvo arba vamzdþio kartu su mechaniniais anglies arba mechaniniais–keraminiais ádëklais.
|
po kriaukle
|
1,2–9,0
|
Jungiami prie maišytuvo galo arba áterpiami tarp maišytuvo korpuso ir vandentiekio vamzdþio su trijø pakopø vandens valymo sistema: mechanine, anglies ir, pvz., vandená minkštinanèiàja.
|
ant vamzdþiø
|
Labai ávairus ir priklauso nuo filtro modelio bei ádëklo.
|
Montuojami ant šalto arba karšto vandens vamzdþiø ties vandentiekio „áëjimu“ á namà arba gyvenamàsias patalpas (jei yra vandens skirstytuvas – tada ant jo).
|
prie konkreèiø buities prietaisø
|
Árengiami prie vandens èiaupø, tiekianèiø vandená á tûrinius vandens šildytuvus, skalbimo mašinas arba indaploves.
|
Mobilûs (neprijungti prie vandentiekio sistemos)
|
Pastatomi bet kurioje norimoje vietoje filtrai–àsoèiai su specialiomis filtravimo kasetëmis. Jø ávairovë yra labai didelë, filtravimo greitis labai skirtingas, bet visais atvejais – pakankamai maþas.
|
• Specialios cheminës minkštinimo priemonës. Tai ávairios cheminës medþiagos, gaminamos pastø, milteliø ar skysèiø pavidalu. Šios priemonës gali bûti naudojamos indaplovëse, skalbimo mašinose, vandeniui, naudojamam dulkëms nuo ávairiø interjero paviršiø valyti, suminkštinti ir kitiems tikslams, taèiau jokiu bûdu ne vandens, naudojamo maistui ruošti, minkštinimui.
Kitas šios problemos sprendimo bûdas – reguliarus, pedantiškas ar net liguistas kiekvieno nukritusio vandens lašo valymas nuo dušo kabinø, kriaukliø, vonios baldø, veidrodþiø ir kitø paviršiø. Taèiau visuomenëje, kurioje pastaruoju metu taip atvirai kalbama apie moterø emancipacijà ir norà kopti karjeros laiptais, nedaþnà moterá sudomins toks bûdas... O šias paslaugas teikianèios firmos taip pat suinteresuotos kuo maþesnëmis sànaudomis pasiekti kuo didesná pelnà ir išlaikyti stabilø bei motyvuotà kolektyvà.
Jei jau paviršiai apkalkëjo...
Padengtus kalkinëmis apnašomis vidinius ar išorinius prietaisø ar atskirø jø daliø paviršius, santechninës árangos (voniø, unitazø, kriaukliø, plyteliø) paviršius galima nuvalyti ávairiomis priemonëmis. Tai pastø, skysèiø ar milteliø pavidalo cheminës priemonës, ant valomøjø paviršiø uþtepamos ávairiomis kempinëmis, šluostëmis, šepeèiais ir po tam tikro laiko nuplaunamos vandeniu arba tiesiog ápilamos á inde esantá vandená ir uþkaitinamos iki reikiamos temperatûros, o praëjus nustatytam laiko tarpui, tirpalas išpilamas ir indas išskalaujamas švariu vandeniu. Þinoma, visais atvejais konkreèios priemonës pasirinkimà ir jos veikimo trukmæ bei valymo efektyvumà lemia ne tik valanèiosios cheminës priemonës, bet ir valomøjø paviršiø kokybë. Santechnikos gamintojai, siekdami ágyti pranašumø prieš savo konkurentus, siûlo santechninæ árangà, padengtà porcelianu ar ypatingai aukštos kokybës keramika, kuri ne taip sparèiai tepasi ir yra lengviau valoma.
Kadangi mûsø šalyje vidutinës gyventojø pajamos yra nedidelës, o apklausos byloja, kad apie 20 procentø visø mûsø išlaidø yra skiriama buityje naudojamoms cheminëms priemonëms (skalbiamiesiems milteliams, skalbiniø minkštikliams, šveitimo pastoms, skysèiams, milteliams, indø plovikliams, plaukø šampûnams, balzamams, kondicionieriams, kalkiniø apnašø neutralizavimo skysèiams ir t. t.), todël kiekvieno noras vartoti kuo kokybiškesná vandená yra visiškai pagrástas.
Problemos gali bûti kelios, o jø sprendimas – vienas.
Be kalkiniø apnašø susidarymà lemianèiø medþiagø, vandenyje yra ir kitø priemaišø:
1. Geleþies (ruduoja kriauklës, unitazai, vonios, dël per didelio geleþies kiekio skalbiant atsiranda rudos dëmës ant skalbiniø):
• vandenyje ištirpusi geleþis (Fe2+) (pašalinama specialiais dervø filtrais);
• neištirpusi vandenyje geleþis (Fe3+) (pašalinama mechaninio valymo filtrais).
2. Nitratais uþterštas vanduo labai pavojingas þmogui, o ypaè vaikams (rekomenduojami membraniniai valymo filtrai).
3. Bakteriologiškai uþterštas vanduo (filtrai su ultravioletine lempa, kuriais galima sunaikinti vandenyje esanèius mikroorganizmus).
Pasirenkant priemones, skirtas vandeniui minkštinti, verta nepamiršti ir aukšèiau išvardintø vandens priemaišø. Kodël? Kartais keletà tikslø galima pasiekti naudojant tas paèias priemones. O tai sutaupys Jûsø laikà ir pinigus!
2006-05-12
|
|