Ásirengiant šiuolaikiškà virtuvæ labai sunku atsispirti pagundai ásirengti ir baro stalà. Jis labai organiškai ásilieja á bet koká modernø interjerà, suteikia patalpai šventiškumo, betarpiškumo. Be to, barà galimà árengti ir izoliuotoje virtuvëje, ir virtuvëje, sujungtoje su valgomuoju, - nei vienu, nei kitu atveju jis dizaino tikrai nesugadins - veikiau priešingai.
Baro namuose idëjà á mûsø interjerus, þinoma, „atpûtë“ vakarietiški vëjai iš ten, kur klesti restoranø bei greito maisto kultûra. Bet kadangi mes negalime sau leisti taip daþnai pietauti restoranuose, o pavalgyti vis tiek mëgstame, baro stalui suteikëme tam tikrø „nacionaliniø ypatumø“.
Pirmiausia barà mes iš svetainës perkëlëme á virtuvæ arba tiesiogiai su ja susijusià erdvæ. Antra, mums virtuvës baras daþnai atlieka atskiro stalo arba jo pratæsimo funkcijà. Nors kai kuriuose namuose, kuriø šeimininkai išpaþásta greità šiuolaikiškà gyvenimo bûdà, kitokio stalo ir nesurasi. Tai, beje, neteisingas poþiûris. Ir dvigubai neteisingas, jei namuose yra maþø vaikø - vaikui ne vieta ant baro këdës.
PAGAL SKONÁ IR POREIKÁ
Viena madingiausiø šiuolaikiško interjero detaliø - baro stalas - bûna keliø rûšiø.
Klasikinis baro stalas - aukštas stalas ant specialiø baro konsoliø. Jo aukštis siekia 110-115 cm. Prie tokio baro geriausiai tinka aukštos këdës arba taburetës su patogia pertvara kojoms, su ranktûriais arba be jø. Nors, þinoma, norint ir virtuvës barà, ir këdes galima padaryti ne tokias aukštas.
Virtuvës baro ir pietø stalo kombinacija. Tokiu atveju baras daromas tokio pat aukšèio kaip ir darbiniai stalviršiai (90 cm). Këdës pritaikomos irgi atitinkamo aukšèio - 63-65 cm. Ant tokios këdës patogu prisësti net dirbant paprastus virtuvës darbus.
Stalo ir baro derinys paprastai bûna dviejø aukšèiø: aukštesnioji dalis atlieka baro funkcijà, þemesnioji tampa pietø stalu. Toks variantas idealiai tinka bûstams, kuriuose baru siekiama atskirti virtuvës ir svetainës erdves: stalo zona nukreipiama á virtuvës pusæ, baro zona lieka svetainës pusëje. Kad tai labai patogu, faktas, belieka pasirûpinti, kad dviguba konstrukcija bûtø estetiška.
Baro stalas virtuvës centre. Ši konstrukcija labai áspûdingai atrodo erdvioje patalpoje. Turbût dël to Vakaruose seniai áprastas virtuvës planavimo bûdas, kai kambario viduryje paliekama „sala“, sparèiai populiarëja ir mûsø namuose.
Saloje árengiama kaitvietë, plautuvë, o likusià konstrukcijos dalá sudaro baro stalas ant konsoliø. Toká variantà daþniausiai renkasi šeimininkai, mëgstantys priiminëti sveèius, kartu su jais ruošti valgá ir vaišinti juos tiesiai nuo viryklës.
Baras. Virtuvë - viena svarbiausiø vietø namuose. Turbût dël to esame linkæ pamiršti, kad baro stalas skirtas visai ne šiam kambariui. O be reikalo.
Mûsø bûstai tampa vis erdvesni, tad atsiranda ir galimybiø ásirengti visavertá barà - atskirà ir niekaip nesusijusá su virtuve.
Bare árengiama nedidelë plautuvë, maþytis šaldytuvas likeriams, sultims ir vaisiams, bei, þinoma, specialios spintelës arba lentynos gërimø buteliams (skirtingai nei viešuose baruose, namø bare jos daþniausiai árengiamos po baro stalviršiu. Toks baras atlieka tikràjà savo funkcijà - tampa laisvalaikio praleidimo, bendravimo zona.
Toks sprendimas labiausiai tinka vieno þmogaus arba jaunos šeimos (poros) bûstui. Barà galima árengti kur tik širdis geidþia: poilsio kambaryje prie biliardo stalo, prie baseino, kambaryje, kuriame árengta namø kino sistema.
DERINTI BÛTINA, BET NE VISKÀ
Baro stalas, priešingai nei áprasta manyti, nëra baldas - tai konstrukcija. Todël baldø fabrikø gatavos produkcijos kataloguose jø beveik nebûna. Geriausiu atveju gamintojai siûlo tik atskiras konstrukcijos detales: ávairiausias lentynëles, kojas, specialø apšvietimà, funkcinius paviršius, stalviršius, chromuoto ar matinio metalo furnitûrà. Iš visø šiø gërybiø galima susikonstruoti toká baro stalà, kokio norisi.
Jeigu baras rengiamas virtuvëje, savaime suprantama, jis turi bûti pagamintas iš tø paèiø medþiagø, kaip ir virtuvës baldai. Visais kitais atvejais jo dizainas derinamas prie bendro interjero.
Pagal savo kompozicijà baro stalas gali bûti vieno, dviejø arba daugiau lygiø (tiesa, tokios konstrukcijos dabar netenka populiarumo). Baro spintelës, jeigu jos apskritai yra, gali bûti atviros arba uþdaros, ástiklintos, apšviestos, puoštos vitraþais...
Gana daþnai baro stalas turi vadinamà antràjá aukštà - tos paèios arba ypatingos dekoratyvios formos karnizà, kuriame átaisomas apšvietimas, specialios kabyklos taurëms ir pan.
Gaminami baro stalai praktiškai iš visø tø medþiagø, kurios šiais laikais naudojamos interjerø apdailai: medþio, medþio droþliø plokšèiø, laminato, natûralaus ir dirbtinio akmens, stiklo, plyteliø, metalo. Daþnai kelios medþiagos derinamos tarpusavyje.
Baro stalviršiai dabar vis daþniau dengiami sintetiniu akmeniu korianu. Tai kompozitinë medþiaga, labai panaši á natûralø marmurà, taèiau tvirtesnë, paþeidus jà galima nušlifuoti. Jos spalvø paletë beveik neribota, egzistuoja didþiulës kolekcijos „gamtiniø“ - t.y. natûraliø spalvø bei raštø.
Korianas neregëtai plastiškas, jo, skirtingai nei kitos stalviršiø gamybai naudojamø medþiagø pasirinkimas yra praktiškai neribotas, be to, iš jo galima padaryti praktiškai bet kokios formos stalviršá - staèiakampá, aptakø, net keliø plokštumø. Baro stalo formà paprastai pasufleruoja patalpa, kurioje jis statomas: jos erdvë, dizainas, darbiniø zonø išsidëstymas. Taèiau reikëtø vengti pernelyg daug staèiø kampø arba priešingai - aptakiø linijø pertekliaus. Svarbu, kad konstrukcija harmoningai ásilietø á kambario - pavyzdþiui, virtuvës - ergonomikà, netrukdytø judëti.
Medþiagos, iš kuriø pagaminti virtuvës stalviršiai ir baro stalo paviršius, nebûtinai turi bûti vienodos. Pavyzdþiui, korianas kuo puikiausiai dera su stiklu. Šiuolaikiškose barø konstrukcijose apskritai bûna daug stiklo: iš jo gaminami stalviršiai, apatiniø spintuèiø durelës, lentynëlës, kurios tampa itin efektingos árengus specialø apšvietimà.
SVARBIAUSIA - HARMONIJA
Árengiant baro stalà, didelë reikšmë teikiama vertikaliai erdvei aplink já: ávairioms pakabinamoms kabykloms, lengvoms lentynëlëms bûtiniausiems priedams laikyti ir pan. Prie baro galima sumontuoti vadinamàjà lentynà - „medá“, á kurià sudedamos taurës ir taurelës, servetëlës, šiaudeliai, vaisiai. Tai labai vaizdinga konstrukcija, uþgoþianti net patá baro stalà.
Neteisinga manyti, kad baras - tik dideliø virtuviø prabanga. Yra variantø ir maþoms patalpoms.
Jeigu labai striuka su erdve, bet baro norisi dar labiau, specialistai rekomenduoja rinktis kombinuotàjá variantà - t.y. skirtingø lygiø baro ir pietø stalo konstrukcijà. Na, o jeigu virtuvë apskritai kišenës dydþio, racionaliausia bûtø tik sudaryti baro stalo iliuzijà - tiesiog truputëlá pratæsti darbiná stalviršá, taèiau neuþgriozdinti jo nei lentynëlëmis, nei spintelëmis viršuje ar apaèioje.
Gana daþnai tradiciniø virtuviø šeimininkai uþsispiria ásirengti bûtent aukštà baro stalà. Interjero dizaineriø tvirtinimu, jie daro didelæ klaidà, nes tokia konstrukcija atrodo neorganiška. Kad ir kokios graþios bûtø svajonës, tradicinëje virtuvëje labiausiai tinka baro stalas, árengtas kaip stalviršio (pavyzdþiui, darbinio) pratæsimas.
Pagrindinis specialistø patarimas bûsimiems virtuvës barø savininkams - nepersistengti. Ypaè tai aktualu šiuolaikiško stiliaus - santûraus ir neretai net gi asketiško, - interjeruose, nes jø efektingumà nulemia lengvos linijos, horizontalus jø išdëstymas tam tikruose lygiuose. Reikia bûti net labai atsargiais, kad viena išsipildþiusi svajonë netyèia nesugadintø kitos. Bet taip ir nenutiks, jeigu nebus pamiršta apie tris svarbiausius dalykus: patogumà (iš anksto apsispræskite, kai ir kam naudosite baro stalà, kad pasirinkta konstrukcija atitiktø jai keliamus uþdavinius), zonas (ar yra poreikis baro stalu padalyti erdvæ á skirtingas zonas ir kokios konstrukcijos baras geriausiai tà padarytø) bei estetikà (kaip atrodys konkreèioje patalpoje árengtas baro stalas ir ar prie jos derës).
2008-02-06
|
|